Jak vybrat zásnubní prsten

Zásnubní prsten je pro ženu symbolem, že chcete strávit zbytek života po jejím boku. Jeho výběr je tedy důležité nepodcenit. V tomto článku vám poradím, na co všechno byste měli při výběru zásnubního prstenu myslet.

Správná velikost

První věc, kterou je potřeba znát před objednáním zásnubního prstenu, je jeho velikost. Návod, jak ji zjistit, naleznete v článku Jak změřit velikost prstenu.

Pokud nebude vyrobený prsten perfektně sedět, není důvod propadat panice. Můžete se kdykoli zastavit u mě v ateliéru, kde vám ho na počkání upravím přesně na prst partnerky.

Volba modelu

Při výběru vhodného modelu zásnubního prstenu je potřeba mít na paměti, že ho partnerka bude nosit po celý život. Neměl by ji tedy jakkoli překážet, či omezovat. Zároveň by měl ladit k jejímu stylu oblékání a ostatním šperkům, které nosí. Každá žena má svůj osobitý styl, a je tak potřeba volit mezi prsteny jemnými, masivními, či bohatě zdobenými.

Nejpopulárnějším modelem, kterým nikdy nic nezkazíte, je klasický solitér. Jedná se o jemný zásnubní prsten s jedním centrálním kamenem. V některých případech může být lemován dalšími menšími kameny, které mu dodávají jiskru.

Možná je i výroba složitějších a luxusnějších zásnubních prstenů, která probíhá většinou na zakázku po osobní konzultaci v mém ateliéru. Příkladem může být tento mnou vyrobený prsten na přání klientky.

Luxusní zásnubní prsten – růžové zlato
Luxusní zásnubní prsten – růžové zlato

Volba materiálu

Zásnubní prsteny vyrábím takřka výhradně ze 14karátového zlata, ačkoli možná je také výroba z 18karátového. Zlato má oproti stříbru vyšší tvrdost, čímž u něj nedochází k deformaci a následným problémům s vypadáváním kamenů ze šperku. Zlato zároveň na rozdíl od stříbra časem nezčerná.

Na výběr máte z několika barev zlata – bílé, žluté, růžové. V dnešní době je při výrobě zásnubních prstenů nejpopulárnější bílé zlato, jelikož působí velice elegantně, a navíc je chráněno rhodiem, což je drahý kov stříbřitě bílé barvy, který šperku dodává bělost a lesk.

Volba kamenů

Mé zásnubní prsteny osazuji brilianty, tedy vybroušenými diamanty, jejichž výhodou je jejich odolnost a nezaměnitelný lesk, který se ani s časem neztrácí. Cena briliantu se odvíjí od hodnocení jeho čtyř vlastností: váhy, čistoty, barvy a brusu. Do šperků nejčastěji používám brilianty čistoty SI1 a barvy G, umíme však také sehnat kvalitnější a vzácnější diamanty.

K briliantovým šperkům zároveň vždy obdržíte certifikát pravosti, který zaručuje kvalitu výrobku a použitých kamenů. K větším briliantům od cca 0,30 ct obdržíte také certifikát renomované gemologické laboratoře GIA/IGI/HRD.

Pokud si stále nejste jistí, jaký zásnubní prsten vybrat, neváhejte se zastavit u mě v ateliéru, kde vám rád pomohu zvolit ideální variantu podle vašich představ a požadavků.